WEB Sitesi İçeriğinin Açıklaması

Ana Menüye Dön

Bu site üç bölümden oluşmaktadır:

  1. Kütüphane ve Talat Öncü hakkındaki genel bilgiler,
  2. Kütüphane indeksi,
  3. Kitapların bibliyografik künyeleri.

Kütüphane ve Talat Öncü hakkındaki genel bilgiler

Bu bilgilere Site Planı sayfasından kolayca ulaşabilirsiniz.

Kütüphane İndeksi

Kütüphane İndeksi, kütüphanede yer alan bilgilere kolayca ulaşılabilmesi amacıyla kullanılır. İndeksler ve kullanımları konusunda ayrıntılı bilgi İndeks Yapısı ve İndeksler: Kullanım ve Tarama Yöntemi sayfalarında bulunmaktadır

Kitapların Bibliyografik Künyeleri

Bu bölümde, kütüphanede bulunan kitapların bibliyografik künyeleri bulunmaktadır. Kütüphane başlangıçta salt kişisel kullanım için tasarlandığından, bibliyografik künyeler için hiç bir standarda uyulmamıştır. Ancak, en kısa zamanda, bu künyeler kütüphanecilik standartlarına göre düzenlenecektir.

Örnek bir kitap künyesi aşağıda verilmiştir. Bu künyedeki bilgiler takibeden paragrafta anlatılacaktır:

Eski Türkçenin Grameri A. Von Gabain, [Çeviren: Mehmet Akalın], 1988, 313 S., 3500 TL, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Dil Kurumu Yayınları: 532.

Kitap künyelerinde aşağıdaki bilgiler bulunmaktadır:

Bir kitabın birden çok kopyesinin olması durumu

Kullanıcı, kitap taramalarında bazı kitaplardan birden fazla kopye olduğunu görecektir. Bu kopyeler aşağıdaki nedenlerden dolayı alınmış olabilir:

Kitaplar kimi zaman seçim yapılmadan toptan alındığı için, kütüphanede aynı kitabın tıpatıp aynı kopyeleri de bulunabilmektedir.

Künyelerdeki yanlışlar

Kitap künyeleri bilgisayara olabildiğince hatasız girilmeye çalışılmıştır. Ancak, ne kadar dikkatli olunursa olsun, yine de bazı yanlışlar yapılmıştır. Bu yanlışlar fark edildikçe düzeltilecektir.

Tüm site bir bilgisayar programı aracılığı ile otomatik olarak oluşturulduğundan, künyelerde bazı sistematik hatalar bulunmaktadır (tire işaretinden sonra gelen ı harfinin büyük olması gibi). Program geliştirildikçe bu hatalarda ortadan kalkacaktır.

Bilgilerin güncelliği

Site bilgileri, kütüphaneye 500 yeni kitap girdiğinde güncellenmektedir. Ortalama ayda 150-200 kitap alındığından, güncelleme  işlemi yaklaşık 3 ayda bir yapılmaktadır. Bu süre, yoğun kitap alımlarında kısalmakta, kitap alımının yavaşlaması durumunda uzamaktadır. Son güncelleme tarihi ve kitap sayısı açılış ekranında verilmektedir.